Seksoholizm a kłopoty z erekcją

Seksoholizm to forma uzależnienia taka sama jak nałogi, które związane są z papierosami czy też z alkoholem. Identycznie jak one, także zbytnie zainteresowanie aktywnością seksualną może zupełnie zawładnąć osobą borykającą się z problemami tego typu. Nieleczony odpowiednio seksoholizm może stanowić źródło cierpienia, nie tylko dla mężczyzny czy też dla kobiety, ale też dla ich najbliższych. W jaki sposób będzie można rozpoznać seksoholizm i jak można go dokładnie leczyć?

Definicja seksoholizmu

Seksoholizm, nazywany także erotomanią stanowi określenie oznaczające uzależnienie od uprawiania częstych płciowych stosunków. Przypadłość tą zalicza się do grupy uzależnień behawioralnych, tak samo jak hazard, alkoholizm czy też narkomania. Osoby cierpiące w związku z seksoholizmem stają się niejako niewolnikami seksualnych zachowań. Oznacza też, że aby odczuwać satysfakcję, szczęście i radość osoby uzależnione potrzebują seksualnego podniecenia, które w takim wypadku będzie spełniać funkcję odurzającego środka.

Jakie mogą być przyczyny seksoholizmu?

Specjaliści uważają, że w większości wypadków tendencja do występowania seksoholizmu cechuje te osoby, które były niegdyś skrzywdzone. Dziecko może być uzależnione od tego, od czego niegdyś byli jego rodzice, na przykład seksu, alkoholu, czy też narkotyków. W dysfunkcyjnych rodzinach dochodzi także wątek fizycznej przemocy, który wpływa na pogłębiające się u dzieci poczucie zachwiania własnej wartości, niezrozumienia, czy też osamotnienia. W dorosłym życiu może się szybko okazać, że seks zacznie spełniać rolę tak zwanego wypełnienia deficytów uwagi i miłości. Seksoholicy bardzo często nie potrafią wchodzić w głębokie interpersonalne relacje. Warto także mieć na uwadze, że według przeprowadzonych badań większość osób, które uzależnione są od aktywności seksualnej, w okresie dzieciństwa było molestowanych.

Symptomy problemów z erekcją i erotomanii

Najważniejsza oznaka uzależnienia od seksu to brak jakiejkolwiek kontroli nad podejmowaniem seksualnych czynności. Seksoholikom może zależeć na doznawaniu dreszczyków emocji mających związek z uwodzeniem partnerów. Mogą oni również potrzebować po prostu orgazmów. W obu wypadkach osoby uzależnione zdają sobie sprawę z tego co robią, ale nie mogą przestać. Erotomani dosyć często potrzebują także nowszych bodźców, żeby osiągać erekcję. Osoby uzależnione od seksu eksperymentują zatem z najnowszymi seksualnymi technikami, a także zażywają często preparaty poprawiające erekcję. O ile w przypadku tradycyjnych kłopotów z erekcją środki typu Kamagra czy Viagra odznaczają się bardzo dobrą skutecznością, nie zaleca się ich podawania seksoholikom. Mało osób zdaje sobie sprawę, że uzależnienie od aktywności seksualnej może mieć także związek z cyberseksem i masturbacją.

Coraz głębszy seksoholizm może stanowić przyczynę słabszych związków z najbliższymi prośbami czy też ich rozpadu. Osoby będące uzależnionymi od seksu, które często go uprawiają z przypadkowo napotkanymi osobami są dużo bardziej narażone na ewentualne zarażenie schorzeniami przenoszonymi za sprawą drogi płciowej. Poza tym, seksoholik świetnie zdaje sobie sprawę z wyniszczającego charakteru takiego uzależnienia. Nie odczuwa żadnej satysfakcji związanej z wykonywanymi czynnościami seksualnymi albo też będzie ona niewielka. Tak samo jak w upadku innych typów uzależnień, przyznanie się do tego, iż się jest seksoholikiem to podstawowy cel podejmowanego leczenia.

Jak przebiega proces leczenia seksoholizmu?

Najważniejszy sposób leczenia seksoholizmu to psychoterapia o typie poznawczo-behawioralnym. W czasie jej prowadzenia psychoterapeuta uczy osobę chorą między innymi zbudowania poczucia swojej wartości, tworzenia trwałego związku, zaufania do siebie i do innych osób. Niektórym seksoholikom przepisuje się także leki. Ocenia się, że nauczenie normalnej aktywności seksualnej może zająć okres nawet do 5 lat. Trzeba przy tym podkreślić, że ta choroba nie jest możliwa do zupełnego wyleczenia. Warto jednakże podejmować się takiego wyzwania i wyzbyć się w ogóle uzależnienia od seksu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *