Regularnie badaj jądra

Regularnie badaj jądra

Panie dbają o siebie, sprawdzają piersi, same je badają. Panowie powinni dbać o jądra tak, jak panie dbają o biust. Jest to podstawa troski o zdrowy organizm. Dzięki temu każdy pan może w razie wątpliwości wybrać się na specjalistyczne badania i sprawdzić czy jego zdrowiu nie zagrażają różne anomalie albo na przykład nowotwór jąder. Tym bardziej, że taki mały test trwa tylko trzy minuty i warto przeprowadzić je raz w miesiącu. Warto wykonać je pod prysznicem lub w kąpieli. Ważne jest, aby skóra worka mosznowego była miękka oraz luźna. Wówczas łatwo widać wszelkie odstępstwa od normy. Najpierw bada się jedno jądro, a później drugie. Twarde i chropowate jądro zawsze wymaga konsultacji lekarza. Nie należy jej nigdy odkładać na później.

Jakie są objawy problemów z jądrem?

Jeśli na tylnej ścianie jądra jest małe i dość twarde zgrubienie to jest to sprawa budowy, a nie żadnej anomalii. Warto pamiętać, że w Polsce co roku wykrywa się około 700 przypadków raka jądra. Najczęściej chorują na raka jądra panowie do 40. roku życia. Jeśli raka jądra wykryje się wcześnie, to wówczas jest on w pełni wyleczalny. Późniejsze wykrycie może oznaczać konieczność usunięcia jednego jądra. Brak jednego jądra nie upośledza zdolności prokreacyjnych. Drugie jądro będzie wystarczająco wydajne. Pan po operacji może prowadzić dobre życie seksualne. Jądro można zastąpić protezą, ale nie jest to bynajmniej konieczne.

Wiele funkcji jąder

Jądra mają wiele funkcji – są składnikiem układu rozrodczego oraz endokrynnego, produkują plemniki, dlatego są ważne dla rozrodczości. Jądra są położone tak, że mają kluczową rolę dla dojrzewania plemników. Lewe jądro jest nieco niżej niż prawe, ale to norma, a nie żadna anomalia. Panowie w starszym wieku cierpią na raka jąder, a młodsi mają żylaki przywrózka. Są to małe guzki nad jądrem, które powstają u panów prowadzących siedzący tryb życia lub wykonujących nadmierny wysiłek fizyczny. Żylaki jąder mogą powodować problemy z płodnością. Żylaki jąder nie dają objawów, lecz często para odkrywa je, gdy stara się bezskutecznie o dziecko.

Schorzenia jąder to dobra rzecz

Innym schorzeniem jąder jest wnętrostwo, co oznacza, że jądra kształtują się i zstępują z jamy brzusznej w czasie życia płodowego. Jeśli jądra nie zstąpią z jamy brzucha to należy wybrać się do chirurga po pomoc. Wnętrostwo leczy się terapią hormonalną. Jeśli nie da ona oczekiwanych efektów to wówczas przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. Jeśli wnętrostwa się nie leczy to wówczas może dojść do raka jądra. Nieleczone infekcje jąder także mogą doprowadzić do raka. Jest to rzecz znana, podobnie jak nieprawidłowo leczone infekcje także mogą przyczynić się do nowotworu.

Jądra to ważny element ciała mężczyzny, o który trzeba dbać. Są one ważne dla rozrodczości oraz dobrego samopoczucia. Panowie dbają o jądra i nie pozwalają sobie na zaniedbania w tej mierze. Jądra czasami mogą boleć. Co może powodować ból jąder? Powodów może być wiele: kręt jądra, zapalenie najądrza, żylaki powrózka nasiennego, kamica dróg moczowych, nowotwór jądra, uraz krocza, przepuklina mosznowa, uraz moszny, wodniak jądra, przekrwienie i obrzęk po długotrwałej erekcji. Powody takiego bólu może zdiagnozować jedynie lekarz. Należy koniecznie wybrać się do takiego specjalisty, ponieważ on najlepiej potrafi pomóc niejednej osobie cierpiącej na taki problem. Jest on w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Panowie chętnie wybierają się do takiego lekarza, a on pomaga im najlepiej, jak potrafi.

Mężczyzna Zdrowie