Pęknięcie macicy – objawy, przyczyny, sposób leczenia

Pęknięcie macicy – objawy, przyczyny, sposób leczenia

Pęknięcie macicy to uraz, z którym nie chcą mieć do czynienia zarówno przyszłe mamy, jak i położnicy. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań okołoporodowych, które prowadzi do zagrożenia życia matki oraz dziecka. Pęknięcie macicy wymaga szybkiej interwencji lekarskiej, dlatego ważne jest obserwowanie wszelkich symptomów, które mogą zwiastować uraz.

Czym jest pęknięcie macicy?

Pęknięcie macicy to patologia objawiająca się naruszeniem tkanek macicy. Najczęściej do pęknięcia dochodzi w dolnej części w linii dośrodkowej lub poprzecznie, obserwuje się oderwanie trzonu macicy właśnie na linii blizny. Pęknięcie może być zupełne, wówczas dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości mięśnia oraz otrzewnej oraz pęknięcie niezupełne – wówczas otrzewna nie zostaje przerwana. Wyróżnia się trzy typy pęknięcia macicy – retrakcyjne, urazowe oraz samoistne.

Retrakcyjne pęknięcie macicy

Do retrakcyjnego pęknięcia macicy dochodzi wówczas, kiedy wielkość płodu jest niewspółmierna do wymiarów miednicy rodzącej lub kiedy dziecko jest ułożone nieprawidłowo. Sytuacja uniemożliwia poród siłami natury, dlatego też lekarz położnik nie powinien zwlekać z decyzją o cesarskim cięciu, ponieważ postępująca akcja porodowa i skurcze mogą spowodować pęknięcie narządu.

Urazowe pęknięcie macicy

Urazowe pęknięcie macicy jak sama nazwa wskazuje, może być spowodowane nagłym urazem, do którego dochodzi u kobiety ciężarnej lub rodzącej. Uszkodzenie tkanek macicy powodują np. zabiegi położnicze wykonywane w nieprawidłowy sposób – poród kleszczowy czy próba odwrócenia dziecka nieprawidłowo ułożonego. Ponieważ zabiegi takie niosą ze sobą spore ryzyko, lekarze położnicy na ogół unikają ich wykonywania.

Samoistne pęknięcie macicy

Przyczyna samoistnego pęknięcia macicy nie jest znana. Może dojść do niej jeszcze podczas rozwoju ciąży czy już na etapie porodu, kiedy dochodzi do skurczy. Wytrzymałość macicy mogą zmniejszać wady anatomiczne narządu czy blizny po przebytej operacji cesarskiego cięcia.

Jakie są objawy pęknięcia macicy?

Pęknięcie macicy daje objawy zanim dojdzie do uszkodzenia tkanek, dlatego ważne jest obserwowanie rodzącej oraz jej samopoczucia. Kobieta wcześniej skarży się na silny ból brzucha, który nie ustępuje między skurczami. Więzadła obłe macicy są napięte, co może zauważyć zarówno lekarz, jak i położna. Rodząca może przejść w stan wstrząsu – jej tętno staje się nitkowate, wzmaga się potliwość, występuje nadmierna bladość, temperatura ciała wzrasta. Podczas badania palpitacyjnego można wyczuć obkurczenie macicy. Objawy nie muszą występować u ciężarnej razem, jest to kwestia indywidualna.

Leczenie pęknięcia macicy

Już samo zagrożenie pęknięcia macicy wymaga od lekarza podjęcia szybkiej decyzji o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W przypadku samego zagrożenia pęknięciem należy podać pacjentce leki rozkurczające, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko urazu, zanim kobieta zostanie przygotowana do zabiegu. Kiedy do pęknięcia dojdzie, konieczne jest jak najszybsze otwarcie powłok brzusznych, wydobycie płodu i zszycie pęknięcia. Jeśli pęknięcie macicy jest rozległe, narząd należy usunąć. Dla ciężarnej pęknięcie jest ogromnym zagrożeniem, ponieważ narząd jest silnie unaczyniony i uraz wiąże się z dużą utratą krwi w szybkim czasie. Z tego też powodu niezbędne jest przeprowadzenie transfuzji krwi. Również dziecko jest zagrożone, dlatego też w przypadku pęknięcia macicy znaczenie ma czas reakcji personelu medycznego – liczy się każda chwila dla uratowania życia matki i dziecka.

Zdrowie