Odbudowa związku po zdradzie – czy jest to w ogóle możliwe?

Odbudowa związku po zdradzie – czy jest to w ogóle możliwe?

Zdrada może spowodować, iż związek pomiędzy kobietą i mężczyzną zostanie ostatecznie zakończony. Osoba, która została zdradzona, czuje się bardzo skrzywdzona. Jednocześnie jej poczucie własnej wartości ulega znacznemu zmniejszeniu. Zdrada pojawia się w różnych związkach – zarówno tych z długim stażem jak i tych, w których partnerzy są ze sobą od niedawna. Podstawowe pytanie brzmi: czy po zdradzie da się odbudować związek? Jest to możliwe, jednak będzie wiązało się z ogromną liczbą trudności. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak odbudować związek po zdradzie. 

Jak zdrada wpływa na związek?

Zdrada to druzgocące doświadczenie dla osoby, która była przekonana, iż jej druga połówka kocha ją nad życie. Niestety, piękne słowa wypowiadane przez obiekt naszych uczuć często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Co zrobić, gdy przyłapiemy swojego partnera na zdradzie? Jak zareagować? Czy po zdradzie możliwe jest w ogóle odbudowanie zdrowych relacji ze swoim partnerem? Wszystkie te pytania zadają sobie zdradzone osoby. Jedno jest pewne: po zdradzie relacje pomiędzy partnerami już nigdy nie będą takie, jak kiedyś.

Warto wiedzieć, iż zdrada wywołuje szereg negatywnych konsekwencji. Najbardziej negatywnie odbija się oczywiście na osobie zdradzonej. Zachowanie partnera który zdradził, może doprowadzić, iż osoba zdradzona będzie borykała się z wyjątkowo niską samooceną. W najgorszych przypadkach powoduje to nawet zachorowanie na depresję. Zdarza się, że osoby zdradzone zaczynają się obwiniać. Sądzą, iż to one są winne temu, iż zostały zdradzone. “Nie okazywałam mu odpowiednio swoich uczuć i dlatego mnie zdradził” – tego typu myśli krążą w głowach wielu zdradzonych kobiet. Są również osoby, które na zdradę reagują zupełnie inaczej. Uważają, iż to osoba, która zdradziła, jest w pełni za to odpowiedzialna.

Skąd bierze się zdrada w związku?

Najczęściej wina leży po obu stronach. Zdrada to znak, iż w związku od dawna nie działo się najlepiej. Partnerzy nie okazywali sobie wsparcia, zrozumienia bądź byli niedopasowani pod względem seksualnym. Dopuszczenie się zdrady następuje zazwyczaj bardzo późno. Można było jakoś naprawić relacje pomiędzy partnerami, jednak żadna ze stron nie podejmowała w tym kierunku żadnych czynności. Partnerzy powinni starać się każdego dnia wsłuchiwać w potrzeby, oczekiwania i emocje swojej drugiej połówki. Zwalczanie własnego, wrodzonego egoizmu jest niezwykle istotne. Nie wolno zapominać o szczerości w okazywaniu uczuć.

Jeżeli o tych kilku prostych zasadach partnerzy zapominają, prędzej czy później może doprowadzić to do różnego rodzaju problemów. Uczucie po jakimś czasie gaśnie, a brak sprawnej komunikacji nawet w najmniejszych błahostkach może doprowadzić do ogromnego konfliktu. W takich warunkach do zdrady bardzo krótka droga. Partnerzy szukają wtedy zrozumienia, ciepła i wsparcia poza związkiem. Gdy już do zdrady dojdzie, można spróbować zacząć wszystko od nowa.

Jak wybaczyć zdradę?

Zdradę można wybaczyć, jednak takie zdarzenie pamięta się do końca życia. Najważniejsze jest to, aby partnerzy, którzy znajdą się w takiej niełatwej sytuacji, wykorzystali ją do uzdrowienia relacji w związku. Nawet najbardziej bolesne doświadczenia mogą spowodować, iż partnerzy zdecydują jednak na powrót do siebie.

Często zdarza się, że pary, które po bolesnej zdradzie zdecydowały się na uratowanie związku, zaczęły bardziej się szanować i doceniać. Partnerzy okazywali sobie więcej szacunku, zrozumienia oraz oddania. Czerpali jak najwięcej z każdej możliwości obcowania ze swoją drugą połówką. Traumatyczne doświadczenie może być impulsem do tego, aby uzdrowić relacje oraz wznieść je na jeszcze wyższy poziom.

Porady