Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Seks to jedna z najważniejszych sfer w życiu każdego człowieka. W trakcie współżycia odczuwamy ogromną przyjemność. Wiele par, które spodziewa się potomstwa, zastanawia się jednak, czy możliwe jest odbywanie stosunków seksualnych w czasie ciąży. Niektórzy decydują się na całkowitą rezygnację ze współżycia w całym tym okresie. Czy rzeczywiście w trakcie ciąży należy zrezygnować z seksu? 

Seks w trakcie ciąży – najważniejsze

Seks zapewnia obu partnerom nie tylko ogromną przyjemność. Daje on również możliwość zajścia w ciążę. To jednak nie jedyne korzyści wynikające z uprawiania seksu. Warto wiedzieć, iż aktywność seksualna ma także walory zdrowotne. Jeśli uprawiamy seks w sposób systematyczny, znacząco maleje ryzyko zachorowania na schorzenia serca. Naukowcy szacują, iż osoby, które regularnie oddają się miłosnym igraszkom, mniej są również narażone na problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Ryzyko pojawienia się takich schorzeń spada nawet o około 40 procent. Seks jest również pomocny w zapobieganiu i zwalczaniu nadwagi. W trakcie jednego stosunku seksualnego można spalić nawet 300 kalorii. Uprawianie seksu poprawia również zdolności intelektualne człowieka oraz ogólną koncentrację. Systematyczne uprawianie seksu przyczynia się do niwelowania bólów głowy. Systematyczny seks może ochronić mężczyznę przed zachorowaniem na raka prostaty,

Bezpieczeństwo seksu w trakcie ciąży

Czy seks oraz ciąża muszą się wykluczać? Niekoniecznie. Uprawianie seksu gdy spodziewamy się dziecka jest jak najbardziej możliwe. Wszystkie pary, u których ciąża przebiega w sposób prawidłowy oraz nie pojawiły się żadne dolegliwości, które mogłyby wpłynąć na przyspieszenie porodu, mogą uprawiać seks.

Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co unika seksu w trakcie całej ciąży. Wiele pań obawia się zbliżeń, ponieważ ich wątpliwości są związane z prostaglandynami obecnymi w nasieniu. Jest to składnik, który mógłby spowodować, iż poród nastąpiłby szybciej. Jeżeli ciąża jest zagrożona, stosunek pochwowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku, gdy ciąża rozwija się w sposób prawidłowy, wówczas seks można uprawiać aż do rozwiązania.

Jeżeli kobieta obawia się współżycia podczas ciąży, może to wynikać z niewiedzy. W takim wypadku powinna udać się do specjalisty, który udzieli jej wszystkich niezbędnych informacji na temat tego, czy i na jakich zasadach uprawianie seksu w trakcie ciąży jest dozwolone. Dodatkowa ważna informacja jest taka, iż w trakcie stosunku przyjemność odczuwa nie tylko przyszła mama, ale również znajdujące się w jej łonie dziecko. W trakcie seksu wydzielają się endorfiny, czyli hormon szczęścia, poprawia humor zarówno przyszłej mamie jak i jej maleństwu. Należy jednak pamiętać o tym, aby seks był łagodny i w pełni satysfakcjonujący. Seks nie powinien sprawiać kobiecie bólu, ponieważ wówczas dolegliwości bólowe odczuwałoby również dziecko.

Seks w trakcie ciąży z wykorzystaniem prezerwatywy

Wiele par obawiających się przyspieszenia akcji porodowej, stawia na miłosne uniesienia z wykorzystaniem zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Dzięki wykorzystaniu prezerwatywy zyskuje się także niezbędną ochronę przed przeniesieniem różnego rodzaju bakterii oraz innych szkodliwych patogenów. W ten sposób nie ma ryzyka, iż kobieta w trakcie współżycia nabawi się jakiejś niezwykle groźnej infekcji w sferze intymnej. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że gdyby doszło do zakażenia sfer intymnych, mogłoby one przenieść się także na znajdujące się w łonie matki nienarodzone dziecko.

Porady Zdrowie