Brak ochoty na seks w trakcie ciąży – czym jest uwarunkowany?

Brak ochoty na seks w trakcie ciąży – czym jest uwarunkowany?

Okres, w którym para spodziewa się dziecka, to wyjątkowy czas. W organizmie kobiety zachodzą w tym czasie ogromne zmiany – zwłaszcza w gospodarce hormonalnej. Mogą one spowodować, iż całkowicie straci ona zainteresowanie sferą seksualną. Czasami niechęć do seksu wynika także z obaw o konsekwencje dla dziecka. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym może być spowodowany brak ochoty na seks podczas ciąży. 

Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks podczas ciąży?

Okres ciąży to prawdziwa burza hormonalna w organizmie kobiety. Może się zdarzyć, że libido kobiety będzie na wyjątkowo niskim poziomie, przez co całkowicie straci ona zainteresowanie sferą seksu. Czasami dzieje się jednak całkowicie odwrotnie. Zdarza się, że panie spodziewające się dziecka nieustannie mają ochotę na igraszki z partnerem w sypialni. Taka zmienność jest całkowicie naturalna i nie powinna wzbudzać w mężczyźnie żadnych obaw czy podejrzeń. Zdarza się, że mężczyźni są mocno zdziwieni zaistniałą sytuacją, ponieważ potrzeby ich kobiet zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Oprócz burzy hormonalnej wiele kobiet świadomie rezygnuje z uprawiania seksu, ponieważ obawiają się, że taka aktywność mogłaby stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Warto wiedzieć, iż seks w trakcie ciąży jest w pełni dozwolony i bezpieczny. Jedyny warunek, jaki musi zostać spełniony, to brak jakichkolwiek komplikacji w rozwoju dziecka. Zakaz uprawiania seksu w ciąży dotyczy tylko zagrożonych ciąż.

Jak uprawiać seks w trakcie ciąży? 

W początkowym okresie ciąży brzuch u partnerki jest jeszcze mały, dlatego do miłosnych igraszek można wybrać dowolną pozycję. Ograniczać trzeba się dopiero wtedy, gdy brzuch osiągnie już większe rozmiary. W takim przypadku pary najczęściej stawiają na pozycje boczne, jednak nie zawsze jest to regułą. Warto wiedzieć, iż to, na jaką pozycję w trakcie stosunku seksualnego zdecyduje się para spodziewająca się dziecka, nie ma większego znaczenia. Najważniejszą kwestią braną pod uwagę powinna być wygoda a także potrzeby i oczekiwania konkretnej kobiety. Nie wolno zapominać o zdrowym rozsądku oraz zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Ciąża to wyjątkowy czas, który wiąże się z określonymi ograniczeniami. Nie wolno o tym zapominać.

Dlaczego kobiety obawiają się uprawiać seks, gdy spodziewają się dziecka?

Obawy przed uprawianiem seksu w ciąży są wśród kobiet dość powszechne. Mimo tego, iż współżycie w tym czasie jest całkowicie bezpieczne, mnóstwo par podejmuje świadomą decyzję o wstrzemięźliwości seksualnej aż do czasu rozwiązania. Obawy przyszłych rodziców wynikają przede wszystkim z tego, iż w nasieniu znajduje się prostaglandyna. Ten składnik może spowodować, iż czynności porodowe zostaną znacznie przyspieszone. Czy obawy są uzasadnione? Na wstrzemięźliwość seksualną powinni zdecydować się rodzice, u których ciąża jest zagrożona. Wtedy  stosunek pochwowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku, gdy nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla rozwoju dziecka, ze sfery seksualnej w żadnym wypadku nie trzeba rezygnować.

Ginekolodzy podkreślają, iż seks można uprawiać nawet do rozwiązania. Najważniejsze jest to, aby jak najczęściej się badać a w trakcie miłosnych uniesień dbać o to, by zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wówczas z pewnością nie stanie się nic złego. Seks w trakcie ciąży jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przyjemność odczuwa nie tylko przyszła mama, ale również znajdujące się w jej łonie dziecko. Uprawianie miłości ma także dobroczynny wpływ na samopoczucie kobiety.

 

Zdrowie